דף הבית 

צוות המרכז 

קישורים

איך להגיע 

צור קשר

 

    Contact

     Русский

  Français

English 

 

בובות בסוכות. 10-8 באוקטובר. 

 

 

 

 

 

בובה סובבת עולם
חנות » בובה סובבת עולם
הספר הינו פרסום ראשון של המוזיאון לאמנות תיאטרון הבובות. הוא מכיל מאמרים המשקפים מסורות אמנותיות שונות בתיאטרון הבובות. הספר מיועד לחובבי אמנות, חובבי תיאטרון הבובות ולאמנים.
את הספר ערכה מירי פארי - מנהלת המוזיאון לאמנות תיאטרון הבובות.  העיצוב הגראפי הוא של דורה אשד. את המאמרים לספר  כתבו מומחים בתחום תיאטרון הבובות: פרופ. דוד שולמן, פרופ' יעקב רז. הדס עפרת, ליז דולב, פא צינג אברט, פבל רוזנבלום ומירי פארי.
בספר תמונות רבות של בובות שהושאלו על ידי בובנאים ישראלים שאספו בובות תיאטרון במשך שנים רבות. חלקן מוצגות במוזיאון לאמנות תיאטרון הבובות בחולון.
בספר ניתן למצוא צלליות תורכיות יפיפיות שנשלחו על ידי אמן הצלליות אלפי אקלר, שהציג בפסטיבל הבינלאומי בחולון (2001) המתארות גם תהליך עבודה. אמן הבובות יינג פיי דור חמישי לבובנאים סיניים (שהציג בפסטיבל הבובות  2000) שלח תמונה מרגשת של אביו יינג שנג מלמד את אחיו יינג פנג בן ה-11. וגם את סיפור חייו הטרגי בימי המהפכה התרבותית בסין.
מהמזרח הרחוק: מריונטות מבורמה - מריונטות מעץ, לחלקן 64 חוטים והן מניעות את חלקי פניהן וגם את אבר המין. אמנות תיאטרון הבובות נחשבה בבורמה לאמנות נעלה והוצגה בחצר המלכות. אמני הבובות שיצרו את הבובות בעצמם לא נפרדו מהן. מספרים שאחד האמנים שנעצר על ידי הבריטים ששלטו בבורמה מת בכלא מחזיק בבובתו.
בובות מוט עדינות מאינדונזיה- צורת הפעלה זו השפיעה מאד על בובות המוט הרוסיות כפי שאנו מכירים היום. מריונטות צבעוניות מאד  מהודו ומריונטה מיוחדת דו פרצופית מנפאל.
הבובות מהמזרח הרחוק הציגו את סיפורי הראמיאנה והמהבראטה, האפוסים ההינדואים העתיקים. החוקרים סבורים שהודו היא ערש התרבות של תיאטרון הבובות.
אין עוררים על כך שאמנות תיאטרון הבובות היא העתיקה מכולם. הזמנת הצגת בובות באירועים של שימחה ושל אבל נחשבו כפעולת נדיבות כלפי הקהילה.
בובות כפפה מסין - בובות לוחמים מיוחדות המסוגלות להלחם בצורה משכנעת יותר מלוחמי הקונג פו. אמנות זו מפותחת מאד בסין והיא נראית בשמות שונים: בובות בכף היד, תיאטרון שקית הבד, בובות של כלוב קטן, אופרה פקין בתוך כף היד.
עוד בספר - צלליות מהמזרח הרחוק. על מקורות תיאטרון הצלליות בסין מספרים שכשמתה, לי, פילגשו האהובה של הקיסר הוא מאן להתנחם והזניח את ענייני הממלכה. קוסם החצר מבטיח לו להחזירה לחיים. מול כס הקיסר ניצב מסך דקיק, האוויר מלא בקטורת, והאורות עמומים. לפתע מופיעה על המסך צלליתה של לי כאילו היא עצמה חזרה לחיים. אך כאשר הקיסר מרים את המסך היא נמוגה, ורק קרני אור הירח נותרים. הקשר המיוחד הזה בין תיאטרון הצלליות והעלאת נשמות המתים חוזר במתוסים השונים.
גם הצלליות של התיאטרון הפופולארי ביותר מתורכיה, הקרגוז קשורות לסיפור דומה. אבל קרגוז אינו פילגש יפיפייה אלא בנאי מהעיר בורסה, שאיבד את חיו יחד עם חברו חסיבט כשהתבטל מעבודה בספרו בדיחות. דמויות הצל שלו ושל חבריו מספרים ערב ערב סיפורים, ויוצרים תעלולים לשמחת הצופים. הצגות אלו משודרות ברדיו כתסכיתים בזמן הרמאדאן.
דמות נדירה ומעניינת במיוחד היא בובת בונראקו יפנית. זו דמותה של אוסונו, שגולפה בעץ, פניה העדינות מצופות אבקת צדפים ועל מנת להחיותה יש צורך בשלושה מפעילים מיומנים ועוד אחד המעניק לה את קולה. את הבובה המיוחדת הזו עיצב הדס עפרת שלמד באוסקה, היא עיר הולדתו של התיאטרון המדהים הזה. כל הסיפורים המסופרים בתיאטרון הם סיפורים אודות אהבות, בגידות, נאמנויות, קרבות ו...התאבדויות.
מאירופה מוצגות  בובות כפפה של פנץ' וג'ודי הדמויות הקומיות הוולגריות. תיאטרון רחוב אנגלי. הבובות גולפו בעץ במיוחד עבור התערוכה על ידי האמן האנגלי בריאן קלארק. (דמויותיו מודפסות על הבולים של הוד מלכותה כמחווה לתיאטרון הבובות האנגלי.)
כל אמני הבובות ניצלו את הבמה לבקר את הממשל. ואי לכך פעמים רבות האמנים נעצרו או גורשו.
עוד בספר:  בובות מהולנד ומרוסיה, מצ'כיה סיציליה ומכסיקו. בובה מיוחדת מטוגו שבאפריקה העשויה מדלועים קטנים ומקלחי תירס.

בהוצאת המרכז לתיאטרון בובות חולון. 64 עמ'.
מס' קטלוגי:01003
מחיר:70.00
מחיר באתר:65.00

© כל הזכויות שמורות למרכז תיאטרון בובות, דוד רמז  13, חולון 5843811, טל': 03-6516848             תנאי שימוש באתר

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים